niedziela, 5 kwietnia 2015

Inwestycje w marcu 2015

Rynek obligacji

Jednym z bardziej istotnych czynników kształtujących sytuację na rynku polskich obligacji skarbowych jest polityka. Istotne są trzy organizacje. Pierwsza, RPP, obniżyła na początku marca główną stopę procentową o 50 pkt. i jednocześnie wyraźnie dała do zrozumienia, że więcej w tym cyklu już nie będzie. Generalnie dla długu rokująca jest sytuacja, gdy ma wystąpić fala obniżek stóp procentowych. Ponieważ rynek uprzednio wziął pod uwagę marcową obniżkę, obecnie najistotniejsze jest, że nie będzie już kolejnych.

Gospodarka

Luty nie przyniósł nic, co mogłyby odmienić naszą ocenę perspektyw ekonomicznych dla Naszego kraju. Nadal konsekwentnie twierdzimy, że z początkiem 2015 roku generalna sytuacja dla inwestorów jest przyzwoita, przy możliwości umiarkowanej poprawy w kolejnych kwartałach. wg ostatnich dostępnych danych, czyli tych z IV kw. 2014 roku, krajowa wzrost gospodarczy wyniósł 3,1% r/r dzięki takim czynnikom jak popyt wewnętrzny (urósł wówczas on o 3,1% r/r) oraz inwestycje, głównie firm (+9% r/r). Czynnikiem, który obniżył skalę ożywienia był handel zagraniczny (-1,5%). W kolejnych miesiącach roku 2015 można się spodziewać co najmniej stałego tempa wzrostu popytu wewnętrznego lub też niewielkiego przyspieszenia. Znaczna poprawa winna dotyczyć inwestycji, przede wszystkim dzięki wzrostowi ilości realizowanych projektów infrastrukturalnych wg założeń budżetu Unii na najbliższe lata.
fundusze marzec 2015
Handel zagraniczny: można oczekiwać konkretnej poprawy dzięki coraz bardziej prawdopodobnego ocieplenia koniunktury w UE (przy czym raczej saldo handlu ze „Wschodem” nie ulegnie poprawie po znacznym osłabieniu w 2014 roku). W ostatnim czasie interesujące wydarzenia dotyczyły obszaru polityki pieniężnej. Dzięki utrzymującej się deflacji (inflacja za styczeń 2015 roku -1,3%), a także pod wpływem wielu unijnych banków centralnych chcących zmniejszenia kosztu kredytu, RPP na początku marca ścięła główną stopę procentową z 2% do 1,5%. Przy okazji gremium zasugerowało, że dobiega końca niemal 3- letni cykl obniżek.
Spełnienie tej deklaracji Rady wydaje się pewna, więc nie obawiamy się dalszych ruchów w zakresie kosztu kredytu co najmniej do końca roku.

Rynek akcji

Luty przyniósł zielony kolor na notowaniach dla inwestorów funduszy inwestujących pieniądze na polskich akcji. Wskaźnik grupujący wszystkie podmioty (WIG) podrożał wówczas o dwa procent z okładem. We wzrostach swoje zasługi miały podmioty z mWIG40 i sWIG80, bowiem indeks WIG 20 zyskał zaledwie jeden procent, jednocześnie indeks sWIG80 aż 5,6%. Znaczy to, że jak na razie 2015 rok przyniósł odmienienie tendencji z ubiegłego roku.. Perspektywy dla globalnych rynków zdają się poprawiać w 2015 roku. 2015 rok przyniesie najpewniej niewielkie przyspieszenie tempa wzrostu światowej gospodarki. Jednocześnie w większości obszarów gospodarczych słusznie jest spodziewać się polepszenia skumulowanych zysków o których donoszą spółki.
Ceny nie są z grupy historycznie niskich, ale wg nas nie są tak wysokie by trzeba było się bać w środowisku niskich kosztów pieniądza z jakim mamy obecnie do czynienia. Zarazem historycznie wysokie ceny obligacji w głównych gospodarczo regionach i związane z tym znikome szanse na zarobek w segmencie dłużnym mogą przyczynić się do powiększenia zainteresowania rynkiem akcji.
W kontekście rodzimego podwórka sądzimy, że wzrośnie atrakcyjność inwestycyjna „maluchów” nad większymi spółkami. W tym segmencie łatwiej o poprawę wyników finansowych, a wyceny w wielu przypadkach są atrakcyjne. Ceną za większy potencjał wzrostowy jest w tej sytuacji większe ryzyko, związane m.in. z większą wrażliwością na zmiany sentymentu i kierunku w którym płynie kapitał (więcej o tym w tym miejscu).